Close

Adam Bubik to polsko-czeski muzyk i piosenkarz z Zaolzia (Czechy), który tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, że muzyka będzie jego głównym zajęciem w życiu. W dzieciństwie próbował się zmierzyć z różnymi górami lodowcowymi – pierwszą z nich była gra na fortepianie, a drugą wystąpienia publiczne. Sam przyznaje, że nie wychodziło mu za dobrze. Jednak w wieku nastoletnim podjął się nauki gry na gitarze elektrycznej i zapisał się na regularne lekcje do szkoły muzycznej. Później przełamał się i zaczął śpiewać, nawet choć do tej pory z powodu wstydu śpiewać nie chciał i pono “w ogóle nie umiał”. Wtedy też powstał rokowy zespół studencki “Bosso” i singiel “To my”, którego Adam jest autorem. W nagraniu wystąpiły gościnnie wokalistki Ania Niedoba i Ewa Farna, koleżanki z Gimpla (polskie liceum ogólnokształcące w Czeskim Cieszynie). Po jakimś czasie jednak zaczął w muzyce szukać czegoś więcej niż tylko samej rozrywki i założył kolejny zespół o nazwie “Zachaeus Live”. Wspólnie ze swoimi znajomymi z zespołu nagrał płytę z coverami znanych zagranicznych piosenek worshipowych przetłumaczonych na język polski. Dosyć szybko się zorientował, że w coverach nie może w pełni wyrazić siebie i zaczął pisać własne piosenki. Motywem do pisania własnej muzyki i tekstów były autentyczne zdarzenia i sytuacje z jego życia. Tak powstał projekt autorski “ADAM BUBIK”. To była wiosna 2015 r.

Pierwszy oficjalny koncert odbył się 9.05.2015 w Hati (Czechy). Przyszło parę znajomych, rodzina i przyjaciele. Z założenia miało chodzić o jednorazowy akustyczny koncert bez żadnych fajerwerków i dużych wymyślności. Całe wystąpienie odniosło jednak niespodziewany sukces i na horyzoncie zaczęły pojawiać się kolejne koncerty. Po udanym sezonie zapadła decyzja, by nagrać całkowicie amatorską low-costową płytę z autorskim materiałem Adama. No i się udało! Jesienią 2015 r. płytka ujrzała światło dzienne. Zawierała ona w większości piosenki w języku czeskim, a brzmienie było raczej dosyć surowe i akustyczne – na styl płyt “live”.

Później Adam zaczął pisać coraz więcej polskich piosenek i nawiązał współpracę ze znanym basistą i producentem muzycznym, Mirkiem Stępniem (Budka Suflera, Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak, TGD, mate.o i inni). Wspólnie nagrali singiel “W zasięgu twych rąk”, który miał premierę wiosną 2017 r. i był zapowiedzią kolejnej współpracy. Na przestrzeni miesięcy wyszły kolejno piosenki “Powiedz mi”, “Nie boję się”, “Nie mogę spać”, “By utrzymać kurs”, “Wymiana dyskretna” i “Racji gram”. Niektóre z piosenek posiadają również swój teledysk. 

Jesienią 2019 r. miała premierę debiutancka pełnowartościowa płyta pt. Czy to ja. Zawiera ona 10 piosenek w języku polskim.
Recenzję najnowszej płyty można znaleźć w jednej z gazet: https://glos.live/Kultura/detail/Pop_Art_Recenzja_debiutanckiej_plyty_Adama_Bubika/

– Niby już trochę czasu upłynęło, ale ja nadal uważam, że jestem dopiero na początku drogi. Ciekaw jestem, co będzie dalej. Niby się bardzo obawiam, a tak naprawdę nie mogę się tego doczekać – mówi Adam w ostatnim z wywiadów.

#adambubik #zyciorys